Przystanek autobusowy to miejsce, które przede wszystkim musi być bezpieczne i komfortowe dla pasażerów. Na idealny przystanek autobusowy składają się takie elementy jak wygodna ławka lub siedziska, zadaszenie, które daje ochronę przed słońcem lub deszczem oraz odpowiednia ilość oświetlenia przy przystanku.

Zadaszenie – aby pasażerowie mogli swobodnie czekać na swój autobus w wygodnych warunkach

Zadaszenie to jeden z głównych elementów, które powinny składać się na idealny przystanek autobusowy. Powinno ono zapewniać ochronę przed słońcem lub deszczem. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem są wiaty przystankowe, które umożliwiają pasażerom schronienie się przed palącym słońcem lub deszczem w oczekiwaniu na przyjazd autobusu. Zwykłe słupki z pewnością są tańszym rozwiązaniem, ale ich stosowanie sprawia, że pasażerowie w żaden sposób nie są chronieni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Dostęp do informacji – tablice i oznakowania informujące o połączeniach, godzinach odjazdów oraz numerach autobusów powinny być widoczne dla pasażerów

Każdy przystanek autobusowy powinien być wyposażony w tablicę informującą o godzinach odjazdów autobusów. To absolutnie podstawowe wyposażenie, bez którego żaden przystanek autobusowy nie będzie spełniał swojej roli. Jeśli dysponujesz większym budżetem, możesz także rozważyć wyświetlanie rozkładów jazdy na elektronicznym ekranie. Przystanek warto także wyposażyć w znak przystanku D15, dzięki czemu pasażerowie nie znający okolicy będą w stanie z daleka znaleźć miejsce odjazdu autobusów.

Siedzenia – aby pasażerowie mogli usiąść, czekając na swój środek transportu lub skorzystać ze schronienia przed warunkami atmosferycznymi

Kolejnym niezbędnym wyposażeniem przystanku autobusowego są wygodne siedziska. W naszych wiatach przystankowych stosujemy ławki z profili PCV imitujących drewno. Są one zarówno wygodne, jak i wytrzymałe, a także bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Konieczne są również odpowiednie zabezpieczenia przystanku. Dobrym pomysłem jest zastosowanie w przystankach takich elementów jak szyby, które w znaczącym stopniu chronią przed wiatrem i minimalizują hałas dochodzący z otoczenia.

Higiena i estetyka – posezonowe sprzątanie okolicy przystanku, usunięcie graffiti i innych napisów może istotnie podnieść jakość przystanku autobusowego dla pasażerów

Estetyka przystanku to kwestia zarówno bezpieczeństwa, jak i komfortu pasażerów. Musi być on odpowiednio oświetlony, a tereny wokół niego powinny być w stanie uprzątniętym. Poza usunięciem graffiti i innych oznak wandalizmu ważne jest również regularne sprzątanie oraz przeprowadzanie konserwacji i napraw, aby utrzymać przystanek w dobrym stanie technicznym. Dzięki temu przystanek autobusowy będzie nie tylko cieszył oczy, ale i posłuży nam o wiele dłużej.

Zobacz kilka przykładowych wiat przystankowych i zajrzyj na stronę poświęconą wiatom, aby dowiedzieć się więcej: