Szkło hartowane to znacznie mocniejszy odpowiednik klasycznego szkła, który powstaje w wyniku… hartowania. W naszej firmie wykorzystujemy szyby ze szkła hartowanego do produkcji wielu różnych wiat: palarni zewnętrznych, wiat przystankowych, rowerowych, czy zadaszeń. Czym jest szkło hartowane? Jakie ma właściwości? Jak powstaje? Gdzie znajduje zastosowanie? Na te pytania odpowiemy w tym wpisie.

Szkło hartowane – co to właściwie jest?

Szkło hartowane to klasyczne szkło, które poddawane jest specjalnej obróbce termicznej, nazywanej właśnie hartowaniem. W procesie hartowania szkło jest podgrzewane do temperatury kilkuset stopni Celsjusza, a następnie gwałtownie schładzane. Hartowanie zmienia struktura szkła powodując powstanie w nim silnych naprężeń, które sprawiają że takie szkło jest zdecydowanie trwalsze i mocniejsze od zwykłego szkła. Najważniejsze jest jednak to, że hartowanie nie zmienia wyglądu zewnętrznego szkła, tylko jego strukturę wewnętrzną. Dzięki temu szkło hartowane nie traci walorów estetycznych swojego tradycyjnego odpowiednika.

Szkło i jego właściwości

Najważniejsze właściwości szkła hartowanego już pokrótce wymieniliśmy. Takie szkło jest kilka razy mocniejsze od zwykłego szkła. Testy wykazują, że do rozbicia szyby ze szkła hartowanego trzeba użyć kilkukrotnie większej siły.

Hartowanie sprawia także, że szkło jest kilkakrotnie odporniejsze na niekorzystne warunki atmosferyczne i zmiany temperatur. Materiał nie traci swoich właściwości ani w ekstremalnych mrozach, ani w ekstremalnych upałach.

Dzięki hartowaniu szyby ze szkła hartowanego są o wiele bezpieczniejsze dla ludzi. Takie szyby bardzo trudno rozbić, a w przypadku uszkodzenia powinny pękać w bezpieczny sposób, a więc krusząc się na małe, nieostre odłamki.

Te wszystkie cechy sprawiają, że nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mogli stosować ten materiał w naszych estetycznych i stylowych wiatach. W naszych projektach stosujemy szyby hartowane o różnej grubości: 6 mm, 8 mm i 10 mm. Zachęcamy do obejrzenia naszych wiat.

Ale naturalnie szyby ze szkła hartowanego mają o wiele szersze zastosowanie niż tylko ścianki i przegrody w naszych wiatach.

Gdzie znajdziemy szkło hartowane?

Szkło hartowane dzięki swoim właściwościom może być stosowane praktycznie wszędzie, gdzie istnieje ryzyko łatwego uszkodzenia zwykłego szkła, a zależy nam na wysokiej estetyce.

Szyby hartowane znajdziemy więc w drzwiach, oknach, balustradach, ściankach działowych, blatach stolików, półkach, witrynach, w parawanach, przeszkleniach, kabinach prysznicowych, czy szybach samochodowych itd. Różne zastosowania szkła hartowanego można wymieniać po prostu bez końca. My zachęcamy do obejrzenia naszych wiat palarni, wiat przystankowych i wiat rowerowych, w których wykorzystaliśmy szyby ze szkła hartowanego.